Rozmowa o reportażu Samer Yazbek „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”

20 kwietnia 2016 r. wydawnictwo Karakter, dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zorganizowali spotkanie wokół książki Samar Yazbek „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”. Podczas spotkanie zaproszeni gości próbowali opowiedzieć jak wygląda dziś Syria, pięć lat po rozpoczęciu wojny w tym kraju i dlaczego w mediach obraz Syrii sprowadza się głównie do uchodźców i terrorystów zalewających Europę? Jak jest naprawę?
W spotkaniu udział wzięli: dr hab. Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ, socjolog, kulturoznawca i współzałożycielka fundacji Nahda Zofia Jeziorna, dr. hab. Yousef Sh’hadeh z Instytutu Orientalistyki UJ. Spotkanie poprowadził Andrzej Brzeziecki – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”.

 

Samar Yazbek jest syryjską dziennikarką, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012–2013 trzykrotnie wracała tam, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych – najpierw przez reżim, a potem także przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS. Yazbek jeździ po kraju i rozmawia z osobami, które straciły wszystkich bliskich, i z tymi, którym udało się zachować resztki nadziei. Przedstawia codzienną udrękę swoich rodaków – dokumentuje postawy, losy, sprzeciw wobec okrucieństwa, bezsilność i gniew.
Polskie wydanie zostało poszerzone o wstęp autorstwa prof. Piotra Balcerowicza, który w makroperspektywie przedstawia to, o czym pisze i czego doświadcza autorka. Oba teksty pozwalają zrozumieć genezę i przebieg syryjskiego konfliktu, który z pokojowych demonstracji przekształcił się w krwawą wojnę.

Samar Yazbek (ur. 1970) – syryjska dziennikarka i pisarka. Autorka wierszy, powieści, reportaży i scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Prowadziła internetowy zin feministyczny „Women of Syria”. W 2010 roku znalazła się w grupie Beirut 39, czyli 39 najciekawszych młodych pisarzy arabskojęzycznych zaprezentowanych na Hay Festival. Stworzyła organizację, która niesie pomoc kobietom na północy Syrii, w regionie Idlib. W 2012 roku została zmuszona do emigracji z kraju. W tym samym roku została laureatką International Writer of Courage Award oraz szwedzkiej nagrody im. Kurta Tucholsky’ego. W 2013 otrzymała Oxfam Novib/PEN International Free Expression Award przyznawaną pisarzom, którzy stoją na straży wolności słowa i tworzą pomimo grożących im prześladowań. Nominowana do Nagrody Orwella 2016.

Share