3. Przegląd Kina Emirackiego w Polsce

W dniach 6-15 kwietnia Fundacja Nahda, krakowskie Kino Pod Baranami, katowickie Kino Światowid oraz warszawskie Muzeum Azji i Pacyfiku  zorganizowały trzecią edycję Przeglądu Kina Emirackiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Impreza została organizowana we współpracy z ImageNation Abu Dhabi, Mad Solutions, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to stosunkowo nieduży kraj nad Zatoką Arabską, który z pomocą prężnego handlu i turystyki zbudował sobie silną pozycję na arenie międzynarodowej. To zarazem ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej i wciąż mało znanej w Polsce kinematografii, której narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku. W promocji młodego emirackiego kina pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym roku na ekranie pojawił się m.in. nominowany do nagrody na festiwalu filmowym w Dubaju film Abdullah autorstwa emirackiego reżysera i kompozytora Humaida Alsuwaidiego. To opowieść o mężczyźnie, którego od najmłodszych lat fascynowała muzyka. Niestety surowe zasady obowiązujące w jego rodzinie powodują, że Abdullah musi ukrywać swoją pasję przed bliskimi. Film The Worthy Alego F. Mostafy to rozgrywający się w niedalekiej przyszłości thriller, w którym niewielka grupa ludzi walczy o przetrwanie w dystopijnym świecie pozbawionym dostępu do wody.

W programie znalazły się także wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe, jak choćby Karouma – animowana opowieść o chłopcu, który opuszcza rodzinne gniazdo w pogoni za marzeniami. Obraz Boubakera Boukhariego otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu filmów krótkometrażowych w Nowym Jorku. Reżyserski debiut Saeeda Rasheda Face the Music opowiada o muzyku zmuszonym do pokazania swojej zdeformowanej twarzy, którą do tej pory ukrywał przed światem. Wśród debiutantów znalazł się również Jaafar Al Madhoon z krótkometrażową komedią Rattled, której bohater podejmuje próbę znalezienia sobie żony z pomocą szczęśliwego pierścionka. Widzowie mieli również okazję zobaczyć krótkie dokumenty z serii Lest We Forget, wyjątkowej inicjatywy Fundacji Salama Bint Hamdan Al Nahyan. W ramach tego projektu Fundacja, we współpracy z ImageNation Abu Dhabi, stworzyła serię krótkich filmów dokumentalnych przedstawiających osobiste historie pierwszego pokolenia obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uczestnicy pokazu poznają historie kryjące się za tradycyjnymi ozdobami i zobaczą wyjątkowe kobiece portrety. O emirackich kobietach realizujących swoje marzenia opowie również Philip Rachid w filmie She (z piękną muzyką Ihaba Darwisha). Pokazy to również niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć odcinek inspirowanego prawdziwymi rozprawami, emirackiego serialu prawniczego Justice, którego bohaterka stara się pogodzić karierę z życiem prywatnym.

Przegląd Kina Emirackiego to szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w tworzenie emirackiego kina. W tym roku gościliśmy Hanę Kazim – producentkę wykonawcza z ramienia ImageNation Abu Dhabi, największej firmy medialnej w świecie arabskim.

Wszystkie filmy zostały prezentowane w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami.

Share