TRIP TO THE EAST – koncert syryjskich muzyków w Krakowie

Inicjatywa Witajcie w Krakowie, Fundacja Nahda, Instytut Goethego w Krakowie oraz Instytut Socjologii UJ zorganizowali koncert Christiny Eshak i Wassima Ibrahima, syryjskich muzyków studiujących w Krakowie, który odbył się 26 kwietnia 2016 r. w Goethe Institut w Krakowie. Podczas koncertu muzycy zabrali nas w bliskowschodnią muzyczną podróż przez Syrię, Liban, Jordanię i Egipt, aż po odległą Andaluzję. Przenieśli nas w najstarsze miejsca na ziemi, prezentując bogactwo arabskich dźwięków i różnorodność bliskowschodniej kultury.

“Trip to the East” to jednak była nie tylko okazja, żeby zapoznać się z niezwykłą tradycją muzyczną Bliskiego Wschodu, ale też z syryjskimi artystami, którzy, wyjeżdżając z kraju ogarniętego wojną, wybrali Kraków jako miejsce swojego zamieszkania. Christina Eshak pochodzi z położonego nad Morzem Śródziemnym Tartus, Wassim Ibrahim z Damaszku. Przed wyjazdem z Syrii byli członkami Syryjskiej Orkiestry Narodowej, Wassim pracował jako nauczyciel solfeżu, Christina wystąpiła w pierwszej wystawionej w stolicy Syrii operze. Od 2013 roku studiują na krakowskiej Akademii Muzycznej.

Gościem specjalnym koncertu był wspaniały artysta i muzyk z Krakowa, Grzegorz Turnau.

W koncercie wzięło udział blisko 300 osób. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i przepraszamy, że nie wszyscy się zmieścili.

Zapraszmy również do przeczytania artykułów i wywiadów z Wassimem i Christiną w  Wysokich ObcasachGazetcie Krakowskiej.

Wassim Ibrahim – doktorant na Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale kompozycji. Jego kompozycje były grane w Wiedniu, Nowym Jorku, Krakowie i Warszawie. Aranżował utwory dla orkiestr w Syrii i Jordanii. Jest członkiem chóru Syryjskiej Orkiestry Narodowej, The Syrian Chamber of the High Institute of Music oraz Rainbow Choir, z którymi często koncertował w Syrii i zagranicą. Od 2008 jest nauczycielem solfeżu (czytania nut głosem). W Syrii szkolił dzieci, w tym niedosłyszące i z autyzmem oraz młodzież. Współpracował z takimi organizacjami jak the Syrian Arabic Association for SOS Children’s Village, Ormina Music Institute, Amaal Organization, oraz Solhi Al Wadi Institute – wiodącą szkołą muzyczną w Syrii. Obecnie udziela lekcji solfeżu w Kontakcie – Przestrzeni Ruchu i Tańca i prowadzi zajęcia w Szkołach Waldorfskich w Krakowie.

Christina Eshak – śpiewaczka operowa, sopran, sopran koloraturowy. Studiowała literaturę angielską i jest absolwentką High Institute of Music w Damaszku. Była częścią obsady, gdy w stolicy Syrii po raz pierwszy wystawiano operę („Wesele Figara”). Wcieliła się też w rolę Bet w musicalu „Olivier Twist”. Wystąpiła w „Requiem” Mozarta wystawianym w Jordanii. Podobnie jak Wassim jest członkinią chóru Syryjskiej Orkiestry Narodowej. Dubbingowała arabskie wersje piosenek do filmów rysunkowych produkowanych przez Disney Channel, Aljazeera Childreen i Cartoon Network. Występowała w teatrze MuTha w Wiedniu. Obecnie pracuje jako lektorka języka arabskiego w Szkole Jezyków Obcych Makilen w Krakowie. Ostatnio wystąpiła w roli Belindy w operze „Dydon i Eneasz” Henrego Purcella wystawianej przez Akademię Muzyczną w Krakowie.

Share