Orientalny Śląsk – Muzyczna Podróż na Bliski Wschód

Fundacja Nahda wraz z Kołem Naukowym Arabistów UŚ Al-Asabiya, Instytutem Kultur i Literatur Anglojęzycznych, Institute of English, Katowice Miasto Ogrodów, Katowice Miasto Kreatywne UNESCO w dniu 20 maja 2017 r. mieli przyjemność zaprosić na koncert Wassima Ibrahima, syryjskiego muzyka i kompozytora oraz doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie.
Podczas koncertu Wassim zabierał nas w muzyczną podróż przez Syrię, Liban, Jordanię i Egipt, aż po Andaluzję. Opowiadając o prezentowanych utworach przeniósł nas w najstarsze miejsca na ziemi, prezentując bogactwo arabskich dźwięków i różnorodność bliskowschodniej kultury.

“Muzyczna podróż na Bliski Wschód” była nie tylko okazją, żeby zapoznać się z niezwykłą tradycją muzyczną regionu, ale też szansa na spotkanie z syryjskim artystą który, wyjeżdżając z kraju ogarniętego wojną, wybrał Polskę na miejsce swojej pracy i zamieszkania.

Po koncercie zaprosiliśmy wszystkich na arabski poczęstunek przygotowany przez polskich i arabskich studentów z Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W nastrojowy klimat Bliskiego Wschodu wprowadził nas też zapach serwowanej kawy i herbaty z kardamonem oraz pokaz zdjęć z miejsc pochodzenia prezentowanych utworów muzycznych.
Koncert odbył się w siedzibie Miasta Ogrodów, w sali 211, przy placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach.

Wassim Ibrahim to urodzony w Damaszku światowej klasy muzyk i kompozytor, który od kilku lat mieszka w Krakowie. Studiował, a następnie wykładał w High Institute of Music w Damaszku, gdzie wykładał historię muzyki międzynarodowej, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Następnie uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Polsce. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku kompozytorskim. Jego profesjonalna kariera kompozytorska rozpoczęła się w 2002 roku, od skomponowania sześciu piosenek dla dzieci. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach, w różnych krajach i halach koncertowych na całym świecie, między innymi: podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w Austriackim Forum Kultury w Warszawie; w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej; podczas Festiwalu Krakowskiej Akademii Muzycznej – aXes; w trakcie Dni Kultury Syryjskiej w teatrze Muth w Wiedniu, w Austrii; na koncertach w Burgtheater Casino oraz Ehrbar Saal w Wiedniu, w Austrii; w New Jersey i Wisconsin w Stanach Zjednoczonych; w Niemczech; na konferencji Chrześcijaństwo- Islam w Bejrucie, w Libanie; na festiwalach: Damaszek – arabska stolica kultury; Aleppo – stolica kultury islamskiej; na festiwalu chórów Aswatuna w mieście Petra, w Jordanii; w Opera House w Damaszku. Wassim Ibrahim był także członkiem chóru Chamber Choir w Higher Institute of Music w Damaszku. Występował też w wielu krajach, grając na oudzie; między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Polsce, Francji, Włoszech, Czechach, Rosji, Maroku,Jordanii, Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libanie i Syrii. Uczestniczył w wykonaniu dwóch utworów podczas Festiwalu Chórów i Orkiestr Czajkowskiego w Moskwie w 2008 roku. Brał też udział w warsztatach prowadzonych przez francuskiego kompozytora Silvina Casancona w 2008 roku. Uczestniczył we wszystkich koncertach jako członek Syryjskiej Orkiestry Symfonicznej oraz chóru Chamber Choir w sekcji tenorów w latach 2005 – 2013. Wassim Ibrahim pracuje także w szkole Waldorfskiej im. Janusza Korczaka w Krakowie, jako dyrygent chóru gimnazjalnego oraz twórca dziecięcej orkiestry złożonej z 22 uczniów.

Za zdjęcia dziękujemy Aleksandrze Łatce.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Katowice o koncercie.

Share