4. Przegląd Kina Emirackiego w Polsce

W dniach 5-7 kwietnia Fundacja Nahda, krakowskie Kino Pod Baranami, katowickie Kino Światowid oraz warszawskie Muzeum Azji i Pacyfiku  zaprosili  na czwartą edycję Przeglądu Kina Emirackiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Impreza jest organizowana we współpracy z CinemaVision Films, ImageNation Abu Dhabi, Mad Solutions oraz emirackimi reżyserami.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są przede wszystkim z ropą naftową, boomem inwestycyjnym ostatnich lat, nowoczesnymi drapaczami chmur w Dubaju czy fantastycznymi projektami sztucznych wysp. Warto jednak pamiętać, że ten stosunkowo nieduży kraj Zatoki Perskiej to także ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej, wschodzącej kinematografii. Jej narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku, a w jej propagowaniu pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to też niepowtarzalna szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w proces tworzenia emirackiego kina. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zaspokoiła oczekiwania najbardziej wymagającej widowni. Wszystkie filmy prezentowane były w oryginalnej wersji, z polskimi i angielskimi napisami.

W programie znalazły się 2 pełnometrażowe filmy fabularne i pełnometrażowy dokument. Gościem przeglądu był Sultan Am Murry, pierwszy asystent reżysera Amera Salmeen Al Murry.

W PROGRAMIE ZNALAZŁY SIĘ:

FAN OF AMOORY I FAN OF AMOORY
reż. Amer Salmeen Al Murry, ZEA 2018, 91′

Historia utalentowanego chłopca, którego idolem jest słynny piłkarz Amoory. Młody sportowiec musi stawić czoła licznym trudnościom by zrealizować marzenia o zostaniu zawodowym piłkarzem i występach w reprezentacji.
Kolejny film twórcy nagradzanego Going to Heaven (2. Przegląd Kina Emirackiego – 2017)
ze słynnym emirackim aktorem Mansoorem Al Filim.

NEARBY SKY I NEARBY SKY
reż. Nujoom Alghanem, ZEA 2014, 85′

Fatima Ali Alhameli była pierwszą Emiratką, której wielbłądy wzięły udział w narodowym konkursie piękności i aukcjach w Abu Dhabi. Aby to zrobić i udowodnić światu, że płeć nie jest przeszkodą w osiągnięciu sukcesu, Fatima musiała zmierzyć się ze zdecydowanym sprzeciwem organizatorów i społeczeństwa.

SHABAB SHEYAB I SHABAB SHEYAB
reż. Yasir Al Yasiri, ZEA 2018, 95′

Czterech przyjaciół, spędzających jesień swojego życia w dubajskim domu seniora, odkrywa że pomimo usilnych starań, by jak najlepiej wykorzystać każdy dzień, stopniowo tracą apetyt na życie. Dzieje się tak, dopóki jeden z nich nagle nie dowie się, że odziedziczył fortunę. Korzystając z pomocy niczego nieświadomej pielęgniarki, panowie planują ucieczkę z domu seniora. Będzie to przygoda, która sprawi, że zmierzą się ze swoimi lękami i wyjawią swoje tajemnice. W podróży ulicami Dubaju będą podążać za zapomnianymi marzeniami, odkryją samych siebie, poznają moc przebaczenia i… będą się dobrze bawić!

ORGANIZATOR:
Fundacja Nahda

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Kino Światowid
Muzeum Azji i Pacyfiku
Cinema Vision Films
Imagenation Abu Dhabi
MAD Solutions

PARTNERZY:
Emirati Cinema Campaign
#SupportArabCinema
Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
Europa Cinemas
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Donimirski Boutique Hotels

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:
RMF Classic

HONOROWY PATRONAT:
Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce

 

Share