IX Dni Arabskie w Krakowie

W dniach 22-27 kwietnia 2013r. odbyły się w Dni Arabskie w Krakowie. Wydarzenie to, już dziewiąty raz zostało zorganizowane  przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Fundację Nahda, Bliskowschodnie Koło Naukowe oraz Kino Pauza. W ciągu sześciu dni wydarzeń odbyły się m.in. konferencja naukowa, spotkania, wykłady, wystawy i warsztaty.

Motywem przewodnim wydarzenia były granice: przekraczane czy przesuwane? Świat arabski w perspektywie postkolonialnej. W konferencji naukowej udział wzieli czołowi polscy eksperci w dziedzinie stosunków międzynarodowych i świata arabskiego: dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. dr. hab. Paweł Siwiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr hab. Przemysław Turek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłady oraz wspólna dyskusja pozwoliły uczestnikom na otwarcie nowych obszarów badań nad przenikaniem się kultur i cywilizacji oraz przybliżyły odpowiedź na współcześnie nurtujące pytania o pogranicze świata arabskiego i zachodu.

Oprócz dyskusji i debat wspólnie z partnerami przygotowane zostały liczne projekcje filmowe, wystawy i warsztaty.

Dni Arabskie są skierowane nie tylko do studentów ale do wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy są zainteresowani tematyką arabską, chętniej i odważniej podróżują na Bliski Wschód, bądź chcą doświadczyć wspaniałej różnorodności tego regionu.
Najlepszą metodą poznania innych kultur jest szeroko rozumiana edukacja oraz inicjatywy kulturalne. Dni Arabskie to spotkania, wykłady, warsztaty, wystawy łączące w sobie historię i tradycję krajów arabskich. Wierzymy, że działania na rzecz dialogu międzykulturowego to bardzo ważne zadanie, a popularyzacja kultury arabskiej w Polsce przyczyni sie do lepszego rozumienia tego regionu.
Program konferencji dostępny jest tutaj.

Zaprszamy na oficjalną stronę internetową wydarzenia.

Share