2. Przegląd Kina Emirackiego w Polsce

2PrzegladKinaEmirackiego_1800×919

W dniach 7-9 kwietnia Fundacja Nahda, Kino Pod Baranami oraz Kino Kosmos zorganizowali  kolejną edycję Przeglądu Kina Emirackiego w Polsce. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.

Impreza jest organizowana we współpracy z Image Nation Abu Dhabi, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami.

Gościem przeglądu był Gehad Darwish, znawca emirackiego przemysłu filmowego, długoletni współpracownik firmy producenckiej Image Nation Abu Dhabi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są przede wszystkim z ropą naftową, boomem inwestycyjnym ostatnich lat, nowoczesnymi drapaczami chmur w Dubaju czy fantastycznymi projektami sztucznych wysp. Warto jednak pamiętać, że ten stosunkowo nieduży kraj Zatoki Perskiej to także ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej, wschodzącej kinematografii. Jej narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku, a w jej propagowaniu pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to też niepowtarzalna szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w proces tworzenia emirackiego kina. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja była równie ciekawa co zeszłoroczna i zaspokoiła oczekiwania najbardziej wymagającej widowni.

W programie znalazły się m.in.: psychologiczny thriller ‚Zinzana’ Majida al Ansariego oraz poruszające kino drogi będące jednocześnie opowieścią o dorastaniu, czyli nagrodzony na MFF w Dubaju film ‚Going to Heaven’ w reżyserii Saeeda Salmeena. Dokument Ali Khaleda ‚Anwar Roma’ (The Lights of Rome) przedstawia piłkarską narodową reprezentację, która zapewniła swoim fanom najbardziej emocjonujące chwile w futbolowej historii kraju. Zobaczyć będzie można również emirackie filmy krótkometrażowe, w tym m.in.: dokumentalny film ‚Omnia’ o kobiecie zmagającej się z traumą z dzieciństwa; historię młodego twórcy animacji poklatkowej, który walczy o aprobatę ojca, czyli ‚Made of Clay’ film ‚Osha’s Gift’ o uznanym artyście, który znajduje nowy wyraz dla swojej sztuki dzięki arteterapii i nowej znajomości oraz dramat ‚The Choice’, w którym młoda kobieta po śmierci ojca wyrusza w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby poznać rodzinę, która go odrzuciła. Na ekranie pojawi się także film ‚Salma’s Dinner’ w reżyserii Nujoom Al Ghanem opowiadający o kobiecie, która przez cały dzień przygotowuje ucztę dla kogoś, choć nie wiadomo czy jej gość w ogóle się pojawi oraz ‚Pink Clouds’, czyli poruszająca historia relacji łączącej starszą, samotną kobietę oraz towarzyszącą jej opiekunkę.

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji, z polskimi i angielskimi napisami.

Post Navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *